Blindr Blog
sk cz en
Tato stránka využívá cookies a jiné technologie sledování na rozlišení jednotlivých zařízení, na individuální nastavení služeb, analytické a statistické účely a pro přizpůsobení zobrazení obsahu a reklam. Některé cookies mohou být poskytnuty i našim partnerům v oblasti sociálních médií, inzerce a analýzy. Pokud budeš pokračovat v používání stránky, předpokládáme, že ti vyhovuje aktuální nastavení. Nastavení si můžeš kdykoliv změnit ve svém prohlížeči, čímž však výrazně omezíš funkčnost našich stránek. Podmínky používání.
Kde sa vzala láska a.k.a. neromanticky o romantickom
29/10/2018 - 10:36

Stretnúť sa, zoznámiť sa, randiť, zaľúbiť sa, chodiť spolu, žiť, vziať sa... Klasický príbeh, vždy rovnaký, zakaždým iný. Napadlo vám ale niekedy zamyslieť sa nad tým, prečo vlastne vznikol fenomén, ktorému dnes hovoríme láska?

Stretnúť sa, zoznámiť sa, randiť, zaľúbiť sa, chodiť spolu, žiť, vziať sa... Klasický príbeh, vždy rovnaký, zakaždým iný. Napadlo vám ale niekedy zamyslieť sa nad tým, prečo vlastne vznikol fenomén, ktorému dnes hovoríme láska?

Akokoľvek romanticky o tom dnes spieva Ed Sheeran, láska, respektíve emocionálna väzba medzi vtedy ešte opicami sa vyvinula z úplne prozaických dôvodov. Pretože pomáhala prežiť. Skupina, tlupa, komunita, rodina – vzájomná spolupráca postavená na vzájomnej náklonnosti je tiež jedným z dôvodov, prečo sa z ľudí stali „páni tvorstva“, čokoľvek to už znamená. Láska je vlastne vyvinutou schopnosťou cítiť náklonnosť k tým, ktorí pociťujú náklonnosť k nám. Toto puto sme obohatili vzájomnou lojálnosťou a veľkou hrsťou iracionality a hľa, planéta je preľudnená a pre lásku sa už udiali nevídané činy.

A to sa v rámci histórie väčšina civilizácií dívala na romantickú lásku takmer ako na chorobu, grécki filozofovia k nej cítili priam odpor. Nie je to úplne nepochopiteľné. V zajatí emócií ľudia páchajú hrozné hlúposti. Veľké romantické príbehy, Adamom a Evou počnúc  a Bradom s Angelinou končiac, nemali byť oslavou veľkej lásky, ale varovaním pred jej potenciálne katastrofálnymi následkami.

Kedysi city znamenali primálo v porovnaní s potrebou zaobstarať prežitie ľudského druhu a jeho obživu. Manželstvo bolo praktickým spôsobom ako zväčšiť rodinný rozpočet a splodiť potomstvo. Ak si Janko bral Aničku, nebolo to zrejme z lásky, ale preto, že polia ich rodín susedili a mohli si tak vzájomne v prípade potreby vypomáhať.

Kedy sa teda z romatnickej lásky stal „svätý grál“ spoločnosti? Relatívne nedávno, asi v 19. storočí, keď sa rozšírili myšlienky práva na slobodu jedinca a jeho osobného naplnenia. Romantizmus ako vyšitý pokračoval a pokračuje v ružových obmenách dodnes, teda asi 150 rokov. Netreba zabúdať, že romantika a láska sú biznisom, ktorý neuveriteľne dobre predáva.

Ale ruku na srdce, nevadí to nikomu. Ako a prečo láska vznikla je síce zaujímavé čítanie, ale milovať a byť milovaný je energiou, ktorá hýbe všetkým. Láska, a to nielen partnerská, ale láska vo všetkých svojich farbách a odtieňoch dáva životu zmysel. Je tým jediným, prečo sa oplatí dostávať lekcie od života, rásť a pomáhať rásť iným. Takže ste na správnom mieste. Odvážte sa, zoznámte sa, stretnite sa...a možno z toho bude láska.

POZNEJ CO JE POD MASKOU...
Jak se říká, nesuď knihu podle obalu. Poznej to, co je opravdu důležité. Poznej charakter! Seznam se s lidmi, novými přáteli a láskou, i bez toho, abyste se hned viděli. Blindr je seznamovací sociální síť s jedinečnou možností seznámit se přes online rande na slepo.
Chci to vyzkoušet
Komentované: 1x
Sdílené: 0x
Komentáře
Doporučujeme