Blindr Blog
sk cz en
Jak a proč udržovat zdravé srdce a čisté cévy
09/11/2023 - 16:12

Srdce máme jen jedno a je proto nesmírně důležité udržovat ho zdravé. Stejně tak je ale důležité pečovat o cévy a udržovat je čisté. Co nám hrozí, jestliže se nebudeme o své srdce a cévy řádně starat? A jak tedy pečovat správně, abychom předešli zdravotním rizikům a komplikacím?

Krevní sraženina může ohrozit náš život

Krevní sraženina může vzniknout, pokud něco zabrání průtoku krve v žilách a tepnách. Sraženina následně může ucpat cévy, což vede ke vzniku trombózy, nebo žílu či tepnu ucpat úplně a vyvolat i mrtvici či infarkt.

Jak poznáme trombózu?

Trombózu není vždy snadné poznat hned, symptomy se totiž objevují pozvolna a snadno si je můžeme splést i s jinými nemocemi. Zpozornět byste proto měli, objeví-li se pomalu se vyvíjející bolest v jednom místě vyvolávaná námahou, zvýšená únava, nevysvětlitelný kašel nebo dušnost při větší fyzické zátěži. Pokud se zničehonic objeví problémy s dýcháním nebo tlak na hrudníku, s voláním pomoci byste neměli váhat ani chviličku, stejně tak při silné bolesti hrudníku nebo hlavy, potížích s viděním, mluvením a pohybem, ale ani při náhlém nástupu otoku, bolesti a změny teploty a barvy jedné končetiny, především lýtka. Léčba zahrnuje antikoagulační léky a klid na lůžku, v některých případech se ale pacient nevyhne operaci.

Jak trombóze předcházet?

Nejlepší je vyhnout se rizikovým faktorům. Rizikové faktory vedoucí ke vzniku trombózy jsou například: kouření, nedostatek pravidelného pohybu, obezita, vysoký krevní tlak, křečové žíly, těhotenství, šestinedělí, dehydratace, cukrovka, zlomená noha v sádře, užívání hormonální antikoncepce, dlouhodobé sezení při cestování, dědičnost. Zatímco některé faktory, například dědičnost, ovlivnit nemůžeme, jiné ano. Základem je opět zdravější životní styl. Díky němu se nás pak řada rizikových faktorů netýká, ale můžeme tak částečně ovlivnit i například onu dědičnou predispozici. Udržujte si proto zdravou tělesnou hmotnost, hlídejte si krevní tlak, pravidelně se hýbejte a dodržujte pitný režim. A u alkoholu jak se říká – s mírou :-). Pokud vás čeká dlouhé cestování, pořiďte si kompresní podkolenky a každé dvě hodinky se trochu protáhněte.

Které potraviny podporují zdraví srdce a cév

Chceme-li prospět našim cévám a srdci, měli bychom se vyhnout konzumaci živočišných tuků, především uzenin, tučného masa, tučných mléčných výrobků a jemného pečiva. V kuchyni tedy raději používejte kvalitní rostlinný olej, sáhnout můžete po olivovém, rýžovém nebo řepkovém. U všeho platí: vyplatí se číst etikety a dívat se na složení a u rostlinného tuku obzvlášť. Máslo není zakázáno, jen ho konzumujte s mírou. Kupte si raději kvalitnější a střídejte ho s rostlinnými tuky. Konzumujte dostatek zeleniny, jako třeba mrkev či mangold, a ovoce, například pomeranče, třešně a borůvky. Vhodné jsou také čerstvé bylinky, především rozmarýn, tymián, oregano a šalvěj. Nezapomínejme ani na černé fazole, tofu, ořechy, mandle, lněné semínko, oves. Důležitá je také konzumace ryb, především losos a tuňák, a to pro obsah omega-3 mastných kyselin.

Poměr obvodu pasu a boků jako ukazatel zdravých cév

Poměr obvodu pasu a boků, zkráceně WHR (z angl. waist-hip ratio) ukazuje rozložení tuků ve vašem těle a používá se k měření a indikaci zdravého stavu a rizik vývoje vážných zdravotních komplikací. Vypočítá se jednoduše. Pomocí krejčovského metru si přeměřte obvod pasu na nejtenčím místě břicha (případně 1 palec nad pupkem) a obvod boků na jejich nejširším místě. Následně podle jednoduchého vzorečku spočítejte své WHR: obvod pasu (v cm) / obvod boků (v cm)Máte-li tedy například obvod pasu 72 cm a obvod boků 90 cm, vaše WHR je 0,8 (72 : 90= 0,8).

Kdy bychom se měli mít na pozoru?

Normální WHR < 0,80 (žena) < 0,90 (muž) 

Rizikové WHR 0,80–0 ,84 (žena) 0,90–0,99 (muž)

Velmi rizikové WHR > 0,85 (žena) > 1,00 (muž) 

Z tabulky je jasně vidět, kdy je naše WHR rizikové a měli bychom zvážit preventivní návštěvu lékaře, a kdy je opravdu velmi rizikové a s vyšetřením bychom neměli váhat. Předejít těmto výsledkům můžete opět pomocí zdravějšího životního stylu a volbou vhodných potravin. Podporu svému organismu můžete také dát ve formě vhodných doplňků stravy.

Komentáre
Odporúčame

Táto stránka využíva cookies a iné technológie sledovania na rozlíšenie jednotlivých zariadení, na individuálne nastavenie služieb, analytické a štatistické účely a na prispôsobenie zobrazenia obsahu a reklám. Niektoré informácie môžu byť poskytnuté aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Ak budeš pokračovať v používaní stránky, predpokladáme, že ti vyhovuje aktuálne nastavenie. Nastavenie si môžeš kedykoľvek zmeniť vo svojom prehliadači, čím však výrazne obmedzíš funkčnosť našich stránok.