Jestliže se v této době cítíte nesví, napjatí či smutní nebo dokonce máte depresivní náladu, nebojte. Nejste v tom sami. A mám pro vás dobrou zprávu. Není nutné hned běžet k lékaři pro recept na antidepresiva. Můžeme si pomoci sami, přírodně a spolehlivě.
Jak poznáme, že nás přepadá podzimní špatná nálada?
Přes léto nám sluneční paprsky a dostatek denního světla spolehlivě dodávaly dostatek energie a dobré nálady. S nadcházejícím podzimem a tím pádem úbytkem slunečního svitu nám ubývá i naše energie. A tento úbytek se v našem organismu projevuje různě, nejen menším elánem.
Často jsme unavení, ale přitom máme problémy usnout nebo se častěji budíme, v důsledku čehož jsme zase ještě o to více unaveni. Čím déle tento stav trvá, tím hůře se cítíme a potřebujeme si odpočinout. Bohužel ani odpočinek nám energii nepřidává.
V konečném důsledku se může stát, že když se nám konečně podaří spánkový deficit dohnat, spíme pak zase pro změnu dlouho a paradoxně jsme z toho ještě více unaveni. Jsme podráždění, snadno se rozčílíme, nebo jsme naopak apatičtí a naše okolí nás nezajímá. Nemáme hlad, můžeme trpět nechutenstvím či dokonce až bolestí žaludku.
Kromě toho nás může bolet i hlava a záda. Můžeme trpět i zácpou či jinými zažívacími potížemi. V důsledku toho všeho se cítíme špatně i psychicky, máme špatnou náladu a nic nás nebaví. Navíc vidina dalšího asi půl roku, kdy nás příliv energie v podobě slunečních paprsků nečeká, nám také na náladě zrovna nepřidá. Tohle všechno může provázet tzv. podzimní depresi.
Tipy, jak na podzimní depku vyzrát
Zapomeňte na antidepresiva. V tomto případě rozhodně nejsou potřeba a pomůže vám pár dobrých návyků a správná životospráva.
Dostatek spánku – Toto je asi naprostý základ. Pokud budete unavení, nevyspalí nebo naopak přespaní, k dobré náladě se nedopracujete. Klidným nerušeným spánkem byste měli trávit 7-9 hodin. Ne víc, ne míň. A to ideálně v noci. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si před spaním dát meduňkový nebo levandulový čaj. Rozhodně neusínejte u zapnuté televize ani rozsvíceného světla.
Odpočívejte – Kromě dostatku spánku je také potřeba odpočívat a relaxovat. A tím myslím opravdu odpočívat, ne prokrastinovat. Prokrastinace vás naopak hodí do ještě horší nálady. Opravdu cíleně odpočívejte. Uvařte si čaj nebo si nalijte skleničku vína. Pusťte si film, přečtěte knihu, namalujte obraz, napusťte si vanu, zajděte si na masáž… Prostě dělejte to, co vás baví, co vám chybí, co byste rádi. Věnujte se svým koníčkům.
Hýbejte se – Ano, zase ten pohyb. Při sportu se totiž do krve vyplavují tzv. hormony štěstí, které vám spraví náladu. A přitom stačí krátká procházka nebo třeba tanec.
Běžte ven – Zkuste trávit dny v přírodě. Nejen ta jarní a letní je krásná a nabíjející. I podzimní les a zimní krajina mají něco do sebe. A taky ten čerstvý vzduch.
Správné stravování a doplňky – Pravidelně jezte ovoce a zeleninu. Vaše tělo potřebuje doplňovat vitamíny a minerály, především C a vitamín D. Přírodní kvalitní doplňky stravy také mohou dodat potřebné látky, které nám k dobré náladě a energii dopomohou. Zde platí stokrát vyřčené přísloví: v zdravém těle, zdravý duch. :-)
Radujte se – A to i z maličkostí. Pochvalte se, usmějte se. Každý den si zkuste uvědomit, za co všechno jste vděční. Každý večer si zrekapitulujte, co se vám ten den podařilo.
Smějte se – I sebemenším vtipům. Při sebemenší příležitosti. Uvidíte, jak je smích léčivý. Pozor ale, neměl by to být smích zlomyslný.