Blindr Blog
sk cz en
Čo je to vzťahová fóbia?
17/11/2017 - 14:13

Žijú vo vzťahu - a boja sa ho. Nechcú viac už žiaden sex, nemôžu sa ani len pobozkať. Ľudia so strachom k ozajstnému vzťahu vyvolávajú stálu neistotu partnera. Ako sa s tým vysporiadať? Komentuje Stefanie Stahl, psychoterapeutka a autorka knihy „Áno aj nie. Rozpoznať strach pred záväzkom a vyrovnať sa s ním." 

Moderná doba si žiada a prináša moderné psychické i vzťahové problémy. Ak v minulom storočí bol rozvod vrcholom partnerských problémov, v storočí dvadsiatom prvom sa pomyselná hranica posunula k nemožnosti akýkoľvek vzťah nadviazať. Ľudí trpiacich vzťahovou fóbiou pribúda.

 

Hoci si vzťahový fóbista užíva krásne chvíle s partnerom, zároveň však trpí, pretože si uvedomuje, ako veľa preňho ten druhý znamená. „Som na ňom závislý," myslí si. Tomu sa chce za každú cenu vyhnúť - a vyložene partnera od seba odpudzuje.

Tento je nakoniec zúfalý zo striedavej hry medzi blízkosťou a odstupom a pýta sa, čo urobil zle. Neustálym Tam a Sem si partner nikdy nemôže byť istý, či ho fóbista miluje. Avšak tento strach vedie do začarovaného kruhu: vďaka nemu sa zosilňuje túžba po fóbistovi. Partneri vzťahových fóbistov si ich idealizujú. Oni bežia za tým, kto má strach z intimity. Tento sa cíti prenasledovaný, beží stále ďalej a ďalej alebo sa niekedy odlúči.

Z tejto závislosti, ktorá sa môže dokonca skončiť depresiou, existujú pre partnera dve východiská: buď odíde, alebo akceptuje skutočnosť, že toho druhého skutočne nemôže mať. Vzťah so vzťahovým fóbistom má len jednu šancu, keď človek prestane sa ho držať. Iba vtedy, keď ho môžete nechať odísť, už nebude mať žiaden strach.

Avšak záruku, že strach zostane, nemáte. Postihnutý partner by si však mal uvedomiť: vzťahový fóbista, ktorý svoj problém popiera, nikdy nebude môcť správne ľúbiť. Ak je ale ochotný na sebe pracovať, existuje šanca na vyliečenie.

 

Vzťahová fóbia je psychická choroba. Ak sa človek chce liečiť, najprv by si mal priznať strach z ozajstného vzťahu a zaoberať sa s tým, prečo pred ním uteká. Je potrebné vybudovať dôveru v ostatných ľudí, primerane vyjadriť pocity, stanoviť limity a akceptovať sám seba. Nenechať strach vyhrať, pretože by ste mohli stratiť svoju životnú lásku.

 

Zdroj: www.psychcentral.com

POZNEJ CO JE POD MASKOU...
Jak se říká, nesuď knihu podle obalu. Poznej to, co je opravdu důležité. Poznej charakter! Seznam se s lidmi, novými přáteli a láskou, i bez toho, abyste se hned viděli. Blindr je seznamovací sociální síť s jedinečnou možností seznámit se přes online rande na slepo.
Chci to vyzkoušet
Komentované: 0x
Sdílené: 41x
Komentáře
Doporučujeme

Tato stránka využívá cookies a jiné technologie sledování na rozlišení jednotlivých zařízení, na individuální nastavení služeb, analytické a statistické účely a pro přizpůsobení zobrazení obsahu a reklam. Některé informace mohou být poskytnuty i našim partnerům v oblasti sociálních médií, inzerce a analýzy. Pokud budeš pokračovat v používání stránky, předpokládáme, že ti vyhovuje aktuální nastavení. Nastavení si můžeš kdykoliv změnit ve svém prohlížeči, čímž však výrazně omezíš funkčnost našich stránek.