Blindr Blog
sk cz en
Tato stránka využívá cookies a jiné technologie sledování na rozlišení jednotlivých zařízení, na individuální nastavení služeb, analytické a statistické účely a pro přizpůsobení zobrazení obsahu a reklam. Některé cookies mohou být poskytnuty i našim partnerům v oblasti sociálních médií, inzerce a analýzy. Pokud budeš pokračovat v používání stránky, předpokládáme, že ti vyhovuje aktuální nastavení. Nastavení si můžeš kdykoliv změnit ve svém prohlížeči, čímž však výrazně omezíš funkčnost našich stránek. Podmínky používání.
5 ingrediencií receptu na šťastný vzťah
26/11/2018 - 10:03 | Přečteno: 265x | Komentované: 0x

Ak nemáte čas čítať knihy (čo je škoda), zhrnuli sme pre vás 5 základných prejavov, ktorými svojej polovičke ulahodíte a nakopnete tak svoj vzťah na dlhočiznú cestu vzájomnej spokojnosti.

Sympatický pánko a dlhoročný vzťahový terapeut Gary Chapman zhrnul svoje poznatky z párovej terapie do útlej knižky "Päť jazykov lásky", ktorá sa stala svetovým bestsellerom. Oprávnene. Relatívne "blbuvzdorne" podáva vysvetlenie toho, prečo sa zo zaľúbených šťastných partnerov, ktorí si zo začiatku plnia všetky priania, stávajú frustrovaní jedinci žijúci na opačných póloch spoločnej domácnosti.

Definitívne doporučujeme si knihu prečítať, pre netrpezlivých tu máme krátke zhrnutie najdôležitejších bodov. Kľúčom k dobre "upečenému" vzťahu je fakt, že zistíte, akým "jazykom lásky" hovorí. Teda aké prejavy z vašej strany vo vašom proťajšku vzbudzujú pocit, že je milovaný. Partner, ktorý sa cíti milovaný prirodzene inklinuje k vytváraniu vzájomnej pohody, je otvorenejší komunikácii a vníma svojho partnera intenzívnejšie. Takto jednoducho sa dá prežiť celoživotne šťastný vzťah. Určite by si knihu mali prečítať obaja., prípadne sa o tejto téme porozprávať. Ak to nejde, rafinovaješia polovička vždy nájde spôsob, ako informácie správne "podať". Pretože to stojí za to.

Všeobecne možno povedať, že každý máme jeden hlavný jazyk lásky a jeden druhotný. Jazyky majú aj svoje "nárečia", o tom sa však viac dočítate v knihe. Pozor, obaja partneri môžu mať úplne odlišné jazyky lásky, preto je potrebné ich vzájomne spoznať. Dávať partnerovi to, čo potrebuje, aby sa cítil milovaný, aj keď hovorí iným jazykom lásky, než je ten náš, je v takýchto vzťahoch kľúčové.

1. slová uistenia - Slová sú dôležité! Ide jednoducho o verbálne vyjadrenie ocenenia a vnímania toho druhého. Samozrejme, jedná sa o úprimné a v pravej chvíli vhodne podané slová - lebo láska je láskavá. Týmto jazykom hovorí človek, ktorý potrebuje možno až raz denne počuť "ľúbim Ťa", "si krásna", "strašne mi chutí, čo si navaril/navarila", "zariadil si to fantasticky", "si najlepší".  A áno, ráta sa aj textová správa :) Veď už Mark Twain povedal "Z dobrého komplimentu dokážem žiť aj dva mesiace".

2. pozornosť - a to sústredená. Takýto partner sa bude cítiť milovaný/milovaná, ak denne venujete určitý čas skutočne koncentrovanému načúvaniu. Nerozptyľujete sa mobilom, varením, ničím iným. Jednoducho sedíte a ste prítomný/prítomná v okamihu. Empatia sa nedá zahrať, ale ak niekoho milujete, asi nie je problém venovať mu 100 %-nú pozornosť a so záujmom klásť rozširujúce otázky a snažiť sa porozumieť. Alternatívou je čas, ktorý venujete len vám dvomm- choďte na víkend na pobyt, na večeru (bez detí, ak už nejaké máte), na prechádzku. Skrátka, trávte s partnerom/partnerkou pravidelne kvalitný spoločný čas.

3. prijímanie darov - nech to znie akokoľvek povrchne, jedným z jazykov lásky sú aj dary. Človeku, pre ktorého je to primárny jazyk lásky je to bod, ktorý mu dáva pocit, že je milovaný. Nehovoríme o každodenných záplavách darčekov. Ale kyticu raz za týždeň, drobnosť zo služobnej cesty, vlastnoručne vyrobený darček, to zvládnete. Jednoducho niečo, čím druhého uistíte, že na neho myslíte, cielene hľadáte niečo, čo by mu urobilo radosť, urobí veľmi veľa. Navyše sa tento jazyk lásky sa dá naučiť zo všetkých najľahšie.

Darom môže byť aj fyzická prítomnosť partnera. Nezabudnite, že najmä v časoch krízy môže byť vašim najväčším darom pre partnera, hovoriaceho týmto jazykom, jednoducho fakt, že fyzicky ostávate pri ňom.

4. skutky, služby - tiež relatívne jednoduchý jazyk, ktorý však druhý vníma veľmi intenzívne. Účastnite sa na povinnostiach svojho partnera/partnerky. Čo to znamená? Viete, že chystá nejakú oslavu? Strihajte konfety, nafukujte balóniky. Urobte niečo nad rámec svojich "povinností". Bývate spolu? Upratujte spolu! Jednoduchými činmi, "službami", ktorými prejavíte záujem o odbremenenie polovičky o určité povinnosti preukazujete, že ich vnímate a že vám na tom záleží. A navyše, získate tak viac času na lepšie trávenie spoločného času :)

5. fyzický dotyk - letmá pusa vždy, keď idete okolo. Pohladenie bez slova pri bežných činnostiach. Objatie, v ktorom ste prítomní a cítite jeden druhého. Milovanie a posteľné radovánky. Fyzický dotyk je častým jazykom lásky a je tak veľmi ľahké ho napĺňať. Pamätajte naň, v priebehu mesiacov a rokov zvykneme skĺznuť do stereotypu a prestávame sa dotýkať. Neurobte tú chybu vy.

Tak čo, našli ste ten svoj ? Vašou úlohou je však nájsť aj "jazyk lásky" svojho partnera a pravidelne ním s partnerom hovoriť. Takto si udržíte zamilovanosť, lásku, priateľstvo a stanete sa lepším človekom. Pozor, niekedy to môže byť náročné. Cieľom lásky však nie je len dostať to, čo chcete, ale spraviť niečo pre toho, koho milujete.

POZNEJ CO JE POD MASKOU...
Jak se říká, nesuď knihu podle obalu. Poznej to, co je opravdu důležité. Poznej charakter! Seznam se s lidmi, novými přáteli a láskou, i bez toho, abyste se hned viděli. Blindr je seznamovací sociální síť s jedinečnou možností seznámit se přes online rande na slepo.
Chci to vyzkoušet
Přečteno: 265x
Komentované: 0x
Sdílené: 0x
Komentáře
Doporučujeme